Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1939

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Carl E. Devenish - Adams, Ferry, Lincoln; David Phillips - Adams, Ferry, Lincoln; W. Newton Fry - Asotin, Columbia, Garfield; Alva Ruark - Asotin, Columbia, Garfield; Mark M. Moulton - Benton, Franklin, Klickitat; Earl S. Coe - Benton, Franklin, Klickitat; John Isenhart - Chelan; D.W. Jones - Chelan; Ella Wintler - Clark; W.E. Carty - Clark; Alex Gabrielsen - Clark; John Sherman - Clallam, Mason, Jefferson; Francis Pearson - Clallam, Mason, Jefferson; Charles R. Savage - Clallam, Mason, Jefferson; Fred Miller - Whitman; J.K. Van Buskirk - Cowlitz, Wahkiakum

2nd row (L - R):
Robert M. French - Douglas, Okanogan; John R. Jones - Douglas, Okanogan; J.C. White - Grant, Kittitas; Alfred J. Hanson - Grant, Kittitas; George Twidwell - Grays Harbor; John Pearsall - Grays Harbor; A.A. Mackie - Grays Harbor; Dan L. Guisinger - Island, Snohomish; Ernest A. Dore Jr. - Island, Snohomish; Chart Pitt - Island, Snohomish; Robert Bernethy - Island, Snohomish; Oscar Wenberg - Island, Snohomish; W.J. Beierlein - King; Michael B. Smith - King; Kathryn Fogg - King; M.T. Neal - King

3rd row (L - R):
George C. Kinnear - King; Jurie B. Smith - King; Edward E. Henry - King; Harry D. Austin - King; H.C. Armstrong - King; Ellsworth C. Wills - King; H.D. Hall - King; J. Howard Payne - King; Edward F. Riley - King; William J. Pennock - King; Ernest T. Olson - King; John W. Eddy - King; Olaf A. Wiggen - King; Roy J. Kinnear - King

4th row (L - R):
Vernon A. Smith - King; Sixten P. Nordenberg; D.L. Underwood - King; James M. Hay - King; Theodore S. Turner - King; Cecil Callison - Kitsap; Richard G. Cook - Kitsap; Dr. U.M. Lauman - Lewis; James McCash - Lewis; Frank O. Miller - Lewis; Clyde V. Tisdale - Pacific, Grays Harbor; Jack H. Petit - Pacific, Grays Harbor; Lester E. Babcock - Pend Oreille, Stevens; Wallace Beckley - Pend Oreille, Stevens

5th row (L - R):
Frank A. Chervenka - Pierce; Tom Montgomery - Pierce; Dr. William G. Cameron - Pierce; Charles E. Trombley - Pierce; Paul Sandegren - Pierce; Edward L. Pettus - Pierce; Hugh J. Rosellini - Pierce; Gerald G. Dixon - Pierce; Z.A. Vane - Pierce; H.N. Jackson - Pierce; O.R. Schumann - Yakima; Fred J. Martin - San Juan, Skagit; Emmet E. Egbert - San Juan, Skagit; Agnes Kehoe - Spokane; Joseph E. Hurley - Spokane; Will W. Wentworth - Spokane

6th row (L - R):
David C. Cowen - Spokane; Roderick A. Lindsay - Spokane; Thomas H. Bienz - Spokane; Donald B. Miller - Spokane; Wylie W. Brown - Spokane; Charles C. Finucane - Spokane; Edward J. Reilly - Spokane; Earl R. Warnica - Thurston; Carl C. Mohler - Thurston; C.N. Eaton - Walla Walla; C. Wayne Swegle - Walla Walla; Ralph Van Dyk - Whatcom; Frank L. Hatley - Whatcom; James D. McDonald - Whatcom; B.F. Reno, Jr. - Whatcom; William LeRoy LaFollette - Whitman

7th row (L - R):
Cecil A. Gholson - Yakima; G. Dowe McQuesten - Yakima; Perry B. Woodall - Yakima; L.B. Judd - Yakima

Center: Speaker of the House; John N. Sylvester

Additional Photos