Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1947

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
W.C. Raugust - Adams, Ferry, Lincoln; David Hoefel - Adams, Ferry, Lincoln; Sidney S. Jeffreys - Asotin, Columbia, Garfield; Tracy W. Lyman - Asotin, Columbia, Garfield; George F. Christensen - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; W.Y. Dent - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; John Isenhart - Chelan; D.W. Jones - Chelan; W.E. Carty - Clark; Fred Mason - Clark; Miss Ella Wintler - Clark; George N. Adams - Clallam, Jefferson, Mason; Merle C. Hufford - Clallam, Jefferson, Mason; Francis Pearson - Clallam, Jefferson, Mason; Julia Butler Hansen - Cowlitz, Wahkiakum; Thomas C. Hall - Cowlitz, Wahkiakum

2nd row (L - R):
Robert M. French - Douglas, Okanogan; Frank B. Malloy - Douglas, Okanogan; J.P. Simpson - Grant, Kittitas; R.C. Brigham Young - Grant, Kittitas; Arthur L. Callow - Grays Harbor; Harold B. Kellogg - Grays Harbor; Warner Poyhonen - Grays Harbor; Archie Baker - Inland, Snohomish; Dan Donovan - Island, Snohomish; Fred A. Lehman - Island, Snohomish; B. Roy Anderson - King; H.C. Armstrong - King; Newell J. Banks - King; W.J. Beierlein - King; Charles M. Carroll - King; Lawrence J. Costello - King

3rd row (L - R):
Earle C. Douglas - King; Wesley R. Eldridge - King; Edward S. Ford - King; R. Mort Frayn - King; Agnes M. Gehrman - King; Asa T. Jones - King; Harry F. Kittleman - King; George Kinnear - King; Audley F. Mahaffey - King; Leonard L. Mendel Jr. - King; George V. Powell - King; Charles A. Richey - King; Edward F. Riley - King; Max Wedekind - King

4th row (L - R):
William D. Shannon - King; Sydney A. Stevens - King; John F. Strom - King; Theodore S. Turner - King; Henry A. Brown - Kitsap; Robert M. Ford - Kitsap; George R. Thompson - Lewis; Arthur S. Cory - Lewis; Ray W. Sprague - Lewis; Chet King - Pacific, Grays Harbor; Ernest R. Leber - Pacific, Grays Harbor; Earl G. Griffith - Pend Oreille, Stevens; Charles W. Hodde - Pend Oreille, Stevens; Martin V. Easterday - Pierce

5th row (L - R):
Arthur H. Bassett - Pierce; A.B. Comfort - Pierce; James K. Copeland - Pierce; Dr. W.P. Goff - Pierce; Reuben A. Knoblauch - Pierce; Tom Montgomery - Pierce; Arthur R. Paulsen - Pierce; A.L. Rasmussen - Pierce; Z.A. Vane - Pierce; Sverre N. Omdahl - San Juan, Skagit; Edward M. Schwartz - San Juan, Skagit; Grant C. Sisson - San Juan, Skagit; Robert Bernethy - Snohomish, Island; Oscar Wenberg - Snohomish, Island; Fred C. Ashley - Spokane; Howard T. Ball - Spokane

6th row (L - R):
Harry W. Pierong - Spokane; James A. Blodgett - Spokane; Albert F. Canwell - Spokane; Emmitt S. Hennessey - Spokane; Elmer E. Johnston - Spokane; Walter J. Peters - Spokane; Harold Zent - Spokane; Martin S. Miller - Thurston; George F. Yantis - Thurston; C.N. Eaton - Walla Walla; Milton R. Loney - Walla Walla; Maynard W. Fuhrmann - Whatcom; Leo C. Goodman - Whatcom; Myron F. Hawley - Whatcom; Leslie J. Peterson - Whatcom; Fred Miller - Whitman

7th row (L - R):
J. Chester Gordon - Sgt. at Arms; Asa V. Clark - Whitman; F. Stuart Foster - Yakima; Alfred S. Hillyer - Yakima; O.R. Schumann - Yakima; Perry B. Woodall - Yakima; Loomis J. Shadbolt - Yakima; S.R. Holcomb - Chief Clerk

Center: Speaker of the House; Herbert M. Hamblen - Spokane

Additional Photos