Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1953

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Charles R. Savage - Clallum, Jefferson, Mason; Robert C. Bailey - Pacific, Grays Harbor; George L. Sorensen - King; Ed S. Mayes - Lewis; John R. Jones - Douglas, Okanogan; Fred R. Mast - King; Paul M. Stocker - Snohomish, Island; Dwight S. Hawley - King; Charles A. Pedersen - Whatcom; Ray W. Johnson - Thurston; Morris S. Swan - Clark; Elmer E. Johnston - Spokane; Marshall A. Neill - Whitman; George N. Adams - Clallum, Jefferson

2nd row (L - R):
David Hoefel - Adams, Ferry, Lincoln; A. L. Rasmussen - Pierce; Robert D. Timm - Adams, Ferry, Lincoln; Harold J. Petrie - Yakima; Roy Mundy - Grant, Kittitas; Tom Montgmery - Pierce; Joe F. Lester - Chelan; Julia Butler Hansen - Cowlitz, Wahkiakum; Elmer A. Hyppa - Pierce; Clyde J. Miller - Cowlitz, Wahkiakum; Joe Macek - Pierce; Cecil C. Clark - Yakima; Ole H. Olson - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; James T. Ovenell - San Juan, Skagit; Hartney A Oakes - King

3rd row (L - R):
Newman H. Clark - King; Douglas G. Kirk - King; Edward J. Reilly - Spokane; Claude H. Lorimer - Thurston; Sidney S. Jeffreys - Asotin, Columbia, Garfield; Emma Abbott Ridgway - San Juan, Skagit; Mrs. Thomas A. Swayze - Pierce; Don Eldridge - San Juan, Skagit; Charles M. Stokes - King; Fred Mason - Clark; Lester L. Robison - Walla Walla; Malcolm McBeath - Whatcom

4th row (L - R):
Hal G. Arnason, Jr. - Whatcom; Joseph C. Lawrence - King; W. J. Beierlein - King; Damon R. Canfield - Yakima; John K. Yearout - Grays Harbor; Catherine D. May - Yakima; Jeanette Testu - King; John G. McCutcheon - Pierce; Andy Hess - King; Milton R. Loney - Walla Walla; John N. Ryder - King; Harry S. Elway, Jr. - Grays Harbor

5th row (L - R):
Howard T. Ball - Spokane; Gordon Sandison - Clallum, Jefferson, Mason; Frank Connor - King; Joe Chytil - Lewis; Dewey C. Donohue - Asotin, Columbia, Garfield; Ella Wintler - Clark; Louis E. Hofmeister - King; Eva Anderson - Chelan; August P. Mardesich - Snohomish, Island; Mrs. Irwin I. LeCocq - Whatcom; Earl G. Griffith - Pend Oreille, Stevens; R. C. Young - Grant, Kittitas; A. E. Farrar - Pierce; Gordon J. Brown - Pierce; Charles A. Richey - King

6th row (L - R):
Richard Ruoff - King; Fred H. Dore - King; Alfred O. Adams, M.D. - Spokane; J. Chester Gordon - Whitman; Ray Olsen - King; Arnold S. Wang - Kitsap; Mrs. Joseph E. Hurley - Spokane; Elmer Huhta - Grays Harbor; B. Roy Anderson - King; Harry A. Siler - Lewis; Floyd C. Miller - King; Ralph Purvis - Kitsap; W. Kenneth Jones - Spokane; John F. Strom - King; Kermit W. McKay - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania

7th row (L - R):
William S Howard - Chief Clerk; Patrick M. Steele - Pierce; K. O. Rosenberg - Pend Oreille, Stevens; Dr. Wilfred A. Gamon - Spokane; C. V. Munsey - Pierce; Harold D. Davis - Spokane; Lincoln E. Shropshire - Yakima; Robert Bernethy - Snohomish, Island; John L. O'Brien - King; Thad Byrne - Spokane; Chet King - Pacific. Grays Harbor; Wally Carmichael - Snohomish, Island; Herb Hanson - Snohomish, Island; Wilbur G. Hallauer - Douglas, Okanogan; Vernon A. Smith - King; J. M. Dawley - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; R. Mort Frayn - King

Additional Photos