Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1955

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
R. Mort Frayn - King; John K. Yearout - Grays Harbor; Robert D. Timm - Adams, Ferry, Lincoln; Ed Munro - King; Arnold S. Wang - Kitsap; Donald F. McDermott - King; John L. Cooney - Spokane; Alfred O. Adams, M.D. - Spokane; Dwight S. Hawley - King; Fred H. Dore - King; Don Eldridge - San Juan, Skagit; Henry Heckendorn - King; A. E. Edwards - Whatcom; Ralph Purvis - Kitsap; Claude V. Munsey - Pierce

2nd row (L - R):
Hal G. Arnason, Jr. - Whatcom; H. B. Hanna - Chelan; Gordon Sandison - Clallum, Jefferson, Mason; James T. Ovenell - San Juan, Skagit; Milton R. Loney - Walla Walla; Ella Wintler - Clark; Bernard J. Gallagher - Spokane; Mrs. Thomas A. Swayze - Pierce; Ole H. Olson - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; Mrs. Vincent F. Jones - King; John G. McCutcheon - Pierce; Hartney A Oakes - King; W. E. Carty - Clark; Vernon A Smith - King; Delbert Pence - Adams, Ferry, Lincoln

3rd row (L - R):
Lester L. Robison - Walla Walla; Wilbur G. Hallauer - Douglas, Okanogan; George W. Kupka - Pierce; William A Weitzman - Spokane; Arthur D. Jones, Jr. - Spokane; Emma Abbott Ridgway - San Juan, Skagit; Jeanette Testu - King; Floyd C. Miller - King; Lincoln E. Shropshire - Yakima; Mark V. Holliday - Clark; Joe Chytil - Lewis; Damon R. Canfield - Yakima

4th row (L - R):
Douglas G. Kirk - King; Roy Mundy - Grant, Kittitas; Claude Hamilton Lorimer - Thurston; Thad Byrne - Spokane; Mark Litchman, Jr. - King; Catherine D. May - Yakima; Mrs. Joseph E. Hurley - Spokane; Richard Ruoff - King; Fred R. Mast - King; A.L. Rasmussen - Pierce; Ray Olsen - King; A. E. Farrar - Pierce

5th row (L - R):
Wallace I. Carmichael - Snohomish, Island; W. J. Beierlein - King; John F. Strom - King; Earl G Griffith - Pend Oreille, Stevens; Dewey C. Donohue - Asotin, Columbia, Garfield; Elmer Huhta - Grays Harbor; Julia Butler Hansen - Cowlitz, Wahkiakum; Elmer A. Hyppa - Pierce; Eva Anderson - Chelan; Harry S. Elway, Jr. - Grays Harbor; A. B. Comfort - Pierce; Charles R. Savage - Clallam, Jefferson, Mason; Gus Lybecker - Asotin, Columbia, Garfield; Newman H. Clark - King; Horace W. Bozarth - Douglas, Okanogan

6th row (L - R):
Clyde James Miller - Cowlitz, Wahkiakum; Melward T. Neal - King; Paul M. Stocker - Snohomish, Island; Dr. James L. McFadden - Clallum, Jefferson, Mason; Max Wedekind - King; Herb Hanson - Snohomish, Island; Chet King - Pacific, Grays Harbor; Harold J. Petrie - Yakima; Edward F. Harris - Spokane; Marshall A. Neill - Whitman; Robert Bernethy - Snohomish, Island; Andy Hess - King; Tom Martin - Thurston; Howard T. Ball - Spokane; Frank Connor - King

7th row (L - R):
S. R. Holcomb - Chief Clerk; Al Henry - Benton, Franklin, Klickitat, Skamania; Malcolm McBeath - Whatcom; William A. Fisher - Whatcom; Harry A. Siler - Lewis; Bob Bailey - Pacific, Grays Harbor; J. Chester Gordon - Whitman; R. C. Young - Grant, Kittitas; August P. Mardesich - Snohomish, Island; Leonard Alson Sawyer - Pierce; Elmer E. Johnston - Spokane; K. O. Rosenberg - Pend Oreille, Stevens; Cecil C. Clark - Yakima; Gordon Joseph Brown - Pierce; Morrill F. Folsom - Lewis; Charlie Johnson - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; John L. O'Brien - King

Additional Photos