Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1967

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Vaughn Hubbard - Asotin, Columbia, Garfield, Walla Walla; Doris J. Johnson - Benton; Walt Reese - Benton; Horace W. Bozarth - Chelan, Douglas; Bob McDougall - Chelan, Douglas; Virginia Clocksin - Clallam, Jefferson, Mason; Paul H. Conner - Clallam, Jefferson, Mason; Daniel G. Marsh - Clark; Richard L. Smythe - Clark; Arlie U. DeJarnatt - Cowlitz, Wahkiakum; Alan Thompson - Cowlitz, Wahkiakum; Dan Jolly - Franklin; Stewart Bledsoe - Grant, Kittitas; S. E. Flanagan - Grant, Kittitas; Charles W. Elicker - Island, Kitsap; F. Pat Wanamaker - Island, Kitsap

2nd row (L - R):
John Bagnariol - King; Paul Barden - King; Alan Bluechel - King; Dave Ceccarelli - King; William Chatalas - King; Newman H. Clark - King; George W. Clarke - King; Norwood Cunningham - King; Avery Garrett - King; Slade Gorton - King; Gary Grant - King; Dwight S. Hawley - King; Edward Heavey - King; Timothy H. Hill - King; Francis E. Holman - King; Gladys Kirk - King

3rd row (L - R):
William S. Leckenby - King; Brian J. Lewis - King; Mark Litchman - King; Audley F. Mahaffey - King; Mary Ellen McCaffree - King; John S. Murray - King; John Merrill - King; Joseph L. McGavick - King; John L. O'Brien - King; Robert A. Perry - King; John M. Rosellini - King; Sam Smith - King; David G. Sprague - King; Jonathan Whetzel - King

4th row (L - R):
Richard U. Chapin - King, Snohomish; Alfred E. Leland - King, Snohomish; C. W. Beck - Kitsap; Gordon L. Walgren - Kitsap; Robert W. O'Dell - Klickitat, Skamania, Clark; Harold S. Zimmerman - Klickitat, Skamania, Clark; Hugh Kalich - Lewis, Grays Harbor; Elmer Jastad - Lewis, Grays Harbor; Otto Amen - Lincoln, Adams; Joe D. Haussler - Okanogan; Eric O. Anderson - Pacific, Grays Harbor; Robert L. Charette - Pacific, Grays Harbor; Art Avey - Pend Oreille, Stevens, Ferry; Helmut L. Jueling - Pierce

5th row (L - R):
P. J. Gallagher - Pierce; Frank B. Brouillet - Pierce; Homer Humiston - Pierce; R. Ted Bottiger - Pierce; Frank Marzano - Pierce; Charles E. Newschwander - Pierce; Leonard A. Sawyer - Pierce; George P. Sheridan - Pierce; Thomas A. Swayze Jr. - Pierce; Duane L. Berentson - San Juan, Skagit; Henry Backstrom - Snohomish; Dick Taylor - Snohomish; Richard A. King - Snohomish; Bill Kiskaddon - Snohomish; Charles Moon - Snohomish; Dale E. Hoggins - Snohomish

6th row (L - R):
Alfred O. Adams - Spokane; William S. Day - Spokane; Carlton A. Gladder - Spokane; Edward F. Harris - Spokane; Mrs. Joseph E. Hurley - Spokane; Jerry C. Kopet - Spokane; William J. S. May - Spokane; W. L. McCormick - Spokane; Gordon W. Richardson - Spokane; Gerald L. Saling - Spokane; Mary Stuart Lux - Thurston; Hal Wolf - Thurston; Thomas L. Copeland - Walla Walla; Fred A. Veroske - Whatcom; Dick J. Kink - Whatcom; Dr. Caswell J. Farr - Whatcom

7th row (L - R):
Malcom McBeath - Chief Clerk; Eugene A. Prince - Sergeant-at-Arms; Robert F. Goldsworthy - Whitman; Donald H. Brazier Jr. - Yakima; Marjorie W. Lynch - Yakima; Sid W. Morrison - Yakima; Irving Newhouse - Yakima; Keith J. Spanton - Yakima; Harry Lapham - Assistant Sergeant-at-Arms; Sidney R. Snyder - Assistant Chief Clerk

Center: Speaker of the House; Don Eldridge - San Juan, Skagit

Additional Photos