Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1977

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Frank J. Warnke - King; Alan Thompson - Cowlitz, Clark; A. N. Shinpoch - King;  A. A. Adams - Pierce; Scott Blair - King; Art Clemente - King, Snohomish; Duane L. Berentson - SanJuan, Skagit, Whatcom; John Eng - King; P. J. Gallagher - Pierce; Frank Hansen - Kittitas, Grant, Yakima; Richard A King - Snohomish; John Martinis - Snohomish; Gary A. Nelson - Snohomish; E. G. Patterson - Adams, Asotin, Garfield, Columbia, Grant, Whitman; Georgette Valle - King; Harold Zimmerman - Klickitat, Skamania, Clark

2nd row (L - R):
Otto Amen - Adams, Asotin, Garfield, Columbia, Grant, Whitman; Jim Boldt - Benton, Yakima; Harold R. Clayton - Yakima; Helen Sommers - King; Robert E. Gaines - King; Ron Hanna - Kitsap, Pierce; Charles D. Kilbury - Franklin, Walla Walla, Columbia; John L. O'Brien - King; Albert Bauer - Clark; Geraldine McCormick - Spokane; Irving Newhouse - Yakima; William M. Polk - King; Marion Kyle Sherman - King; Earl F. Tilly - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan; Brad Owen - Clallam, Mason, Jefferson, Thurston; Ron Dunlap - King

3rd row (L - R):
Phyllis K. Erickson - Pierce, Thurston; S. E. Flanagan - Kittitas, Grant, Yakima; Irv Greengo - King; George S. Hurley - King; William S. Leckenby - King; Art Moreau - Whatcom; A. J. Pardini - Spokane; James E. Salatino - Pierce; Jim Whiteside - Yakima; Al Williams - King; Jeff Douthwaite - King; Dan Grimm - King, Pierce

4th row (L - R):
Eugen V. Lux - King; John S. McKibbin - Clark; Ellen Craswell - Kitsap; Paul Sanders - King; Joe. A. Taller - King; Mary Kay Becker - Whatcom; Richard O. Barnes - King; Donn Charnley - King; Wayne Ehlers - Pierce, Thurston; Eleanor A. Fortson - Island, Snohomish; Ron Keller - Thurston; King Lysen - King

5th row (L - R):
Frances North - King; Rolland A. Schmitten - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan; George W. Walk - Pierce, King; Scott Barr - Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Ferry, Okanogan, Spokane; Rod Chandler - King; Alex A. Deccio - Yakima; Rick S. Bender - King, Snohomish; Robert L. Charette - Grays Harbor, Pacific; Margaret Hurley - Spokane; William J. S. May - Spokane; Claude L. Oliver - Benton, Yakima; Paul Pruitt - King; Cathy Pearsall - Pierce; Gene Struthers - Walla Walla, Franklin, Columbia; Simeon R. Wilson - Island, Snohomish; Paul H. Conner - Clallam, Mason, Jefferson, Thurston

6th row (L - R):
R. M. Bond - Spokane; Helen I. Fancher - Ferry, Stevens, Pend Oreille, Lincoln, Spokane, Okanogan; Jerry L. Vrooman - San Juan, Skagit, Whatcom; John R. Hawkins - Pierce, Kitsap; Will Knedlik - King; Peggy Joan Maxie - King; R. P. Nelson - King; William N. Paris - Cowlitz, Clark; Rick Smith - Kitsap; Bill Burns - King; John M. Fischer - Snohomish; Audrey Lindgren Gruger - King, Snohomish; Ted Haley - Pierce; Walt O. Knowles - Spokane, Whitman; Paul Y. Shinoda Jr. - King, Snohomish; Joseph P. Enbody - Lewis, Thurston, Wahkiakum, Pacific, Cowlitz

7th row (L - R):
James E. Gilleland - King; Shirley J. Winsley - Pierce; William H. Fuller - Lewis, Wahkiakum, Cowlitz, Thurston, Pacific; Jack W. Grier - Spokane, Whitman; Dennis L. Heck - Skamania, Klickitat, Clark; Eleanor Lee - King; Myron Kreidler - Thurston; John Erak - Grays Harbor, Pacific; Jerry M. Hughes - Spokane; Dean R. Foster - Chief Clerk; Ross Young - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; John A. Bagnariol - King

Addtional Photos