Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1979

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Frank J. Warnke - King; A. A. Adams - Pierce; Donn Charnley - King; Phyllis K. Erickson - Pierce; John Eng - King; Myron Kreidler - Thurston; William J. S. May - Spokane; Wayne Ehlers - Pierce, Thurston; R. M. Bond - Spokane; S. E. Flanagan - Kittitas, Grant, Yakima; Shirley J. Winsley - Pierce; Dan Dawson - Pierce, Kitsap; Irving Newhouse - Yakima; Richard O. Barnes - King; Claude L. Oliver - Benton, Yakima; Bob Eberle - King

2nd row (L - R):
P. J. Gallagher - Pierce; Alan Thompson - Cowlitz, Clark; Helen Sommers - King; R. P. Nelson - King; Eugene V. Lux - King; Marion Kyle Sherman - King; John L. O'Brien - King; Albert Bauer - Clark; William M. Polk - King; Otto Amen - Adams, Asotin, Garfield, Columbia, Grant, Whitman; Earl F. Tilly - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan; Dan McDonald - King; Curtis P. Smith - Kittitas, Grant, Yakima; Delores E. Teutsch - King; Simeon R. Wilson - Island, Snohomish; Rod Chandler - King

3rd row (L - R):
Joanne J. Brekke - King; Jeff Douthwaite - King; Ron Keller - Thurston; Shirley A. Galloway - Clark; John Martinis - Snohomish; Richard A. King - Snohomish; Ron Dunlap - King; Helen I. Fancher - Ferry, Stevens, Pend Oreille, Lincoln, Spokane, Okanogan; Ted Haley - Pierce; Roger Van Dyken - Whatcom; Raymond E. Isaacson - Benton; Walter W. Sprague - Snohomish

4th row (L - R):
Brad Owen - Clallam, Mason, Jefferson, Thurston; Georgette Valle - King; George W. Walk - Pierce, King; Rick Smith - Kitsap; Audrey Lindgren Gruger - King, Snohomish; James E. Salatino - Pierce; Alex Deccio - Yakima; Michael R. McGinnis - Spokane; Andrew Nisbet - Clallam, Jefferson, Mason, Thurston; Eric J. Rohrbach - King; Ren Taylor - Spokane, Whitman; Jim Whiteside - Yakima

5th row (L - R):
Frances North - King; Walt O. Knowles - Spokane, Whitman; Jerry M. Hughes - Spokane; Margaret Hurley - Spokane; Dan Grimm - King, Pierce; John Erak - Grays Harbor, Pacific; Geraldine McCormick - Spokane; Rick S. Bender - King, Snohomish; E. G. Patterson - Adams, Asotin, Garfield, Columbia, Grant; Gary A. Nelson - Snohomish; Harold S. Zimmerman - Klickitat, Skamania, Clark; Bob Williams - Cowlitz, Clark; Bruce Addison - King; Joan Houghen - Island, Snohomish; William H. Fuller - Lewis, Wahkiakum, Cowlitz, Thurston, Pacific; Irv Greengo - King

6th row (L - R):
Avery Garrett - King; Mary Kay Becker - Whatcom; Wendell B. Brown - Pierce; Paul Pruitt - King; Barbara Granlund - Pierce, Kitsap; Dennis L. Heck - Skamania, Klickitat, Clark; Jerry L. Vrooman - San Juan, Skagit, Whatcom; Peggy Joan Maxie - King; Joe A. Taller - King; Rolland A. Schmitten - Chelan, Douglas, Grant, Okanogan; James B. Mitchell - Snohomish, King; Ellen Craswell - Kitsap; Steve Tupper - King; Paul Sanders - King; Scott Barr - Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Ferry, Okanogan, Spokane; Harold R. Clayton - Yakima

7th row (L - R):
Dean R. Foster - Democratic Chief Clerk; Ross Young - Democratic Sergeant-at-Arms; Bill Burns - King; Carol Monohon - Grays Harbor, Pacific; John Jovanovich - King; Gary H. Scott - Snohomish, King; Gene Struthers - Walla Walla, Franklin, Columbia; Wilma Rosbach - Lewis, Wahkiakum, Cowlitz, Thurston, Pacific; Richard Hastings - Walla Walla, Franklin, Columbia; Scott Blair - King; Harry H. Lapham - Republican Sergeant-at-Arms; Vito T. Chiechi - Republican Chief Clerk

Center: Co-Speakers of the House; John A. Bagnariol - King; Duane L. Berentson - San Juan, Skagit, Whatcom

Additional Photos