Historical House of Representatives Class Photos
Historical Photos of House Classes

PREV

Class of 1989

NEXT

Enlarge as PDF

Top row (L - R):
Calvin B. Anderson - King; Marlin J. Appelwick - King; Clyde Ballard -  Chelan, Douglas, Okanogan, Kittitas, Grant; Bob Basich - Pacific, Grays Harbor, Wahkiakum; Forrest Baugher - Yakima, Benton; John Byron Beck - Snohomish; Jennifer Belcher - Thurston; John W. Betrozoff - King; Rose Bowman - Lewis, Thurston; Dennis Braddock - Whatcom; Joanne Brekke - King; Tom Bristow - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Stevens, Okanogan, Spokane; Peter T. Brooks - Walla Walla, Benton, Franklin; Jean Marie Brough - King, Pierce; Bill Brumsickle - Lewis, Thurston; Maria Cantwell - King, Snohomish; Glyn Chandler - Adams, Grant, Kittitas, Yakima; Grace Cole - King

2nd row (L - R):
David Cooper - Clark, Cowlitz; Ernest F. Crane - King, Pierce; Bill Day - Spokane; Dennis A. Dellwo - Spokane; Randy Dorn - Pierce, Thurston; Shirley L. Doty - Yakima; Brian Ebersole - Pierce; Roy A. Ferguson - King; Greg Fisher - King; Ruth Fisher - Pierce; Karen Fraser - Thurston; Steve Fuhrman - Ferry, Lincoln, Pend Oreille, Okanogan, Stevens, Spokane; P. J. Gallagher - Pierce; William A. Grant - Walla Walla, Benton, Franklin; Shirley Hankins - Benton; James F. Hargrove - Clallam, Jefferson, Grays Harbor

3rd row (L - R):
Mary M. Haugen - Island, Snohomish, Skagit; Michael Heavey - King; Lorraine A. Hine - King; J. Bruce Holland - King; Jim Horn - King; Jay R. Inslee - Yakima; Ken Jacobsen - King; Jim Jesernig - Benton; Evan Jones - Clallam, Jefferson, Grays Harbor; Paul H. King - King; Richard King - Snohomish; Pete Kremen - Whatcom; June Leonard - King; Jim Lewis - Yakima; Gary F. Locke - King

4th row (L - R):
Fred O. May - King; Alex W. McLean - Chelan, Douglas, Grant, Kittitas, Okanogan; Ron Meyers - Kitsap, Pierce; Louise Miller - King; Betty Sue Morris - Clark, Cowlitz; John A. Moyer - Spokane; Holly Myers - Skamania, Klickitat, Clark; Darwin R. Nealey - Asotin, Columbia, Garfield, Whitman, Adams, Franklin; Dick Nelson - King; Busse Nutley - Clark; John L. O'Brien - King; Mike Padden - Spokane; Michael E. Patrick - King; W. Kim Peery - Skamania, Klickitat, Clark; Larry Phillips - King; Margarita Prentice - King

5th row (L - R):
Eugene A. Prince - Asotin, Garfield, Columbia, Whitman, Adams, Franklin; Wes Pruitt - Kitsap, Pierce; George L. Raiter - Cowlitz, Wahkiakum; Marilyn Rasmussen - Pierce, Thurston; Margaret Rayburn - Yakima, Benton; Shirley Rector - Spokane; Nancy S. Rust - King; Doug Sayan - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; Karen Schmidt - Kitsap; Dick Schoon - Pierce, King; Pat Scott - Snohomish; Jean Silver - Spokane; Curtis P. Smith - Grant, Kittitas, Adams, Yakima; Duane Sommers - Spokane; Helen Sommers - King; Harriet Spanel - San Juan, Skagit, Whatcom; Arthur C. Sprenkle - Snohomish; Randy Tate - Pierce

6th row (L - R):
Mike Todd - Pierce, King; Georgette Valle - King; Steve Van Luven - King; Max Vekich - Mason, Grays Harbor, Kitsap, Thurston; George W. Walk - Pierce; Sally W. Walker - Pierce; Art Wang - Pierce; Karla Wilson - Snohomish; Simeon R. Wilson - Island, Skagit, Snohomish; Jesse Wineberry - King; Shirley J. Winsley - Pierce; Charles Wolfe - Spokane; Jeannette Wood - Snohomish; Jim Youngsman - San Juan, Skagit, Whatcom; Paul Zellinsky - Kitsap; Alan Thompson  - Chief Clerk; Dennis Karras - Deputy Chief Clerk; Ross Young - Sergeant-at-Arms

Center: Speaker of the House; Joseph E. King - Clark

Additional Photos